poniedziałek, 23 listopada 2020

Jak wykorzystać obudowę po halogenie ledowym?

Kiedyś wyciągnąłem ze złomu - z poprzedniej firmy, gdzie pracowałem - obudowę po naświetlaczu ledowym. Chciałem z niej zrobić jakiś użytek - oto i efekt. Co prawda, estetyką nie grzeszy, ale działa:


Umieszczone są tam 3 moduły ledowe po 7zł sztuka (po 2W każda) + zasilacz 12V 15W. Takie naświetlacze są tanie, ale równie tanio wychodzi wymiana samych diód bez straty materiału w postaci obudowy. Zdecydowanie polecam!



wtorek, 15 września 2020

Regulowana lampka biurkowa z halogenem (gu10) i dużą ilością światła

 Cześć!


Kiedyś szukałem lampki z gwintem E27 ("zwykła" żarówka) do której mógłbym wkręcić mocną żarówkę w taki sposób, by nie "wystawała" spod klosza (i jednocześnie mnie nie oślepiała). Być może mógłbym wkręcić zwykłą żarówkę 100W, ale chciałem uniknąć nadmiernego nagrzewania się. Postanowiłem pójść w nieco inną stronę. Z moich potrzeb absolutne minimum to było jakieś ~ 500 lumenów, a żarówki halogenowe (z gniazdem gu10) dają nawet 900 lm i są dość "płaskie". Zaryzykowałem się, zainwestowałem więc w kilka potrzebnych rzeczy i przerobiłem dwie lampki biurkowe na halogeny.


Pierwsza z nich prezentuje się jak niżej:



Powyższa żarówka daje mi około 500 lumenów światła ciepłego (~2700K). Wykorzystałem szybkozłączki w obydwu lampkach, ponieważ zaoszczędziło mi to mnóstwo czasu.


Druga z nich, tytułowa regulowana, prezentuje się jak niżej:





Wyżej zastosowana żarówka daje natomiast około 900lm światła ciepłego. Uchwyt do lampki był w komplecie i umożliwia zamocowanie do biurka, płyty, ściany lub czegokolwiek innego.

Ten sam model żarówki, co w drugiej lampce, w dwóch sztukach jednocześnie wykorzystuję do oświetlenia pokoju. Oczywiście żyrandol również mam na gu10, przy czym zawieszony jest przy samym suficie i żarówki nie są niczym ograniczone :)


Przeróbka zajęła mi łącznie około 30 minut "na spokojnie", a łączny koszt lampek z żarówkami, gniazdkami, śrubkami i szybkozłączkami to około 140 złotych.

poniedziałek, 18 maja 2020

Wykorzystanie smartfona jako kamery internetowej - Android

Cześć!

Żeby wykorzystać naszego smartfona jako kamery internetowej potrzebujemy:
- smartfon z androidem :)
- WiFi lub kabel usb
- Windowsa lub Linux'a :)

Najpierw, instalujemy aplikację DroidCam:
Użytkownicy Windowsa ściągają aplikację (KLIK), instalują i się niczym nie martwią :) uwaga - zgodnie z tym co jest napisane w podanym linku, programy z Windows Store mogą nie wykrywać w ten sposób naszej kamery. Poszczególne aplikacje trzeba dograć "ręcznie", spoza sklepu.

Użytkownicy Linux'a ściągają aplikację (KLIK) i się niczym nie martwią. Protip -> przy każdej aktualizacji kernela trzeba ręcznie kompilować sterownik, co zajmuje 5 sekund, z czego 4 wklepanie komendy.

Droid Cam z automatu działa przez WiFi. Chcąc jednak skorzystać z przewodu USB należy wprowadzić małą zmianę w ustawieniach telefonu. Najpierw należy włączyć "opcje programisty" lub "opcje programistyczne":
- ustawienia > system > informacje o urządzeniu > 7x klik na "numer kompilacji":
Następnie w samych opcjach programisty należy włączyć "debugowanie usb:"
I to wszystko. Tak wygląda droidcam pod linux'em:
A tak pod Windowsem:
A sama aplikacja z poziomu smartfona wygląda następująco:
I to wszystko. Dziękuję za uwagę :)

Konfiguracja prostego klastra komputerowego wysokiej dostępność (HA) na przykładzie Windows Server 2008

Cześć!

Stworzyłem kiedyś klaster komputerowy wysokiej dostępności, który posłużył mi jako podstawka do obrony tytułu inżyniera. Wykorzystałem do tego Windows Server 2008 R2, oraz grę fps Assault Cube, żeby zobrazować działanie klastra. Szczegółowo nie warto opisywać tej pracy ze względu starą wersję serwerowego systemu Windows. W zamian za to wrzucę tutaj same zrzuty ekranowe dla "skrótu myślowego", ponieważ nowsze wersje niewiele się różnią w stosunku do 2008 R2.



















I na koniec krótki filmik: